DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

Eesti Vabadussõjas langenud westholmlased

Eesti Vabadussõja (1918 – 1920) lahinguväljadel vabaduse eest langenute igaveseks meenutamiseks loeme Rooma poeedi Horatiuse värsireast sõnad: Dulce et decorum est pro patria mori (üllas ja kuulsusrikas on surra isamaa eest) – Jakob Westholmi Gümnaasiumi aula seinale kinnitatud valgele marmortahvlile kuldsete tähtedega kirjutatult. Juurde on kirjutatud Richard Ende ja Johannes Kokla nimed, kes langesid kangelastena Vabadussõja lahingutes.

Noorte osatähtsust Vabadussõjas määratles kindral Johan Laidoner nii: “Koolipoisid tõid meile usu, et meie võidame ja see on suurim and, mis nad andsid Eesti Vabariigile ta sünniajal”.

RICHARD ENDE

Vabadusristi II liigi 3 järgu kavaler

Sündis 30. märtsil 1901 Tallinnas, õppis Westholmi Gümnaasiumis, kust viimase klassi õpilasena 1918. a. lõpul astus vabatahtlikult Eesti vabadussõjalaste ridadesse, võttis lahingutest osa soomusrongi nr. 3 kuulipildurina ja langes kangelasena Stakelni jaama lähistel 5. märtsil 1919.

Richard Ende puhkab viimast und Tallinna siselinna kalmistul.

JOHANNES KOKLA

Vabadusristi II liigi 3 järgu kavaler

Sündis 29. juulil 1899 Kullamaa kihelkonnas Kullamaa veskirentniku viienda pojana. Õppis Silla ministeeriumikoolis ja 1916. a. sügisest alates Jakob Westholmi progümnaasiumis. Oli esimene, kes andis end üles vabatahtlikuna rindele minekuks ja langes 11. märtsil lahingus punaväelaste vastu Saylek-Stakelni jaama lähistel.

Johannes Kokla maeti Kullamaa kalmistule. Tema nimi raiuti Kullamaal püstitatud Vabadussõjas langenute mälestussambale.

Kasutatud allikad:

• Per aspera ad astra II. Jakob Westholm ja tema kool. (Westholmlaste Koondis; 1992)
  • Eesti Vabadusristi kavalerid (Vabdusristi Vendade Ühendus; 1935)
  • Koolipoisid Vabadussõjas (Merike Jürjo, Aart Nõmm, Hanno Ojalo; 2017)

Teises Maailmasõjas langenud westholmased

Georg Uusjärv

Helmut Vait

Raimond Vendelin

Igavene au Vabadussõjas ja Teises Maasilmasõjas langenuile!

Ka Sulle, armas koolivend, kes Sa langesid tundmatu sõdurina!